veronika.brindzova (at) sunmarketing.cz
S otázkou „proč je počet konverzí na Facebooku vyšší než v Google Analytics?“ se setkávám velmi často od jiných specialistů i klientů a sama jsem si ji několikrát také položila. Samozřejmě mi to nedalo, tak jsem pátrala, proč to tak tedy je a několik důvodů se mi podařilo rozkrýt.
Rok se s rokem sešel a byl tu zase Marketing Festival. Souhrnných článků, jak to bylo v Brně skvělé, bylo už spousty (včetně toho od mého kolegy Ondry – kdo nečetl doporučuji), proto jsem se rozhodla sepsat dojmy jako PPC specialista.
Google Analytics může být pro někoho noční můrou, ale pro dobrého PPC specialistu by měl být tím nejlepším přítelem. Často to ale připomíná spíš souboj Davida a Goliáše. Ale neboj, malý Davide, ty zvítězíš! A já ti ukážu, jak na to. Tak hurá do boje!
Během mistrovství světa v ledním hokeji 2015 jsme měli možnost vyzkoušet zcela nové kontextové cílení v Skliku u probíhající PPC kampaně pro klienta FORTUNA sázková kancelář a.s. a byli jsme opravdu zvědaví, jaké výsledky nám oproti zbývajícím typům cílení přinese. Prvními čísly jsme byli příjemně překvapení. Nejen že prům. CPC u bannerů byla oproti stejné kreativě u standardního kontextového cílení dle umístění 3x nižší , navíc při porovnání ceny za konverzi jsme dosáhli o 63 % nižší ceny a při porovnání s remarketingem byla cena za konverzi u kampaní s cílením na zájmy o 30 % nižší. Tento typ cílení dokonce i velmi obstojně konkuroval kampaním ve vyhledávání. Podrobnější výsledky naleznete v případové studii.
Dnes se ve vybraných účtech objevila novinka při vytváření kampaní v obsahové síti. Ti, kteří si nejsou jistí, jaké funkce při dosažení svého cíle zvolit, to budou mít ode dneška jednodušší. Google AdWords vám nově nabídne nejprve výběr marketingového cíle a tím vás navede k funkcím, které jsou pro dosažení tohoto cíle nejvhodnější.
V nápovědě Google AdWords jsou marketingové cíle definovány jako „rozcestníky, které vám pomohou vytvářet kampaně efektivněji a rychleji“ a rozlišují se celkem 3 základní:
Tímto výběrem změníte postup vytváření, protože se vám nabídnou jen vybrané funkce, které jsou určeny pro váš marketingový cíl. Nemusíte se ale obávat, funkce můžete dodatečně nastavit. Stačí pouze kliknout na Zobrazit další možnosti. Grafy i tabulky zůstanou nedotčeny.
Pro ty, kteří se bez této funkce obejdou, Google AdWords nechává možnost Žádný marketingový cíl, čímž budete mít dostupné všechny funkce. Zkrátil se ale výběr dostupných možností pouze na Všechny funkce, nebo Reklamy v mobilních aplikacích.
Každý PPC specialista v republice se na Performance & Branding Summit 2015 určitě těšil, což dokazuje i to, že se o něm začalo tweetovat už zhruba týden před jeho samotným začátkem. Když se ale někdo podíval prvně na program, mohl si říct, že je určený spíš pro začátečníky, než pro „ostřílené“ PPC guru, mágy a profíky, protože jste viděli názvy přednášek jako „Tipy pro optimalizaci kampaní ve vyhledávání“, „Jak na správné nastavování nabídek“ nebo „Videokampaň od začátku“, což by na první pohled napovídalo, že se budou řešit jen základy, ale opak byl pravdou.
Stejně jako Google nebo Sklik, i Facebook používá k určení toho, která z reklam se bude zobrazovat, kombinaci nabízené ceny a určitého "skóre kvality". Do minulého týdne ale inzerenti neměli možnost vidět, jak Facebook jejich reklamy hodnotí, jestli musí nabízet ceny vyšší, protože kvalita reklam je mizivá, nebo naopak.
Proto Facebook přidal novou metriku nazvanou Relevance Score. Ta se vypočítá na základě pozitivní a negativní zpětné vazby, kterou Facebook očekává, že reklama od cílové skupiny získá a je průběžně aktualizováno podle reakcí uživatelů na reklamu. V reportech jej uvidíte jako číslo od 1 do 10, přičemž 10 označuje nejvyšší relevanci reklamy. Pozor! Metrika ale neříká nic o efektivitě vašich reklam, tu musíte stále vyhodnocovat s ohledem na stanovený cíl.
Zápornou reakcí uživatele může být např. skrytí reklamy, nahlášení jako spamu apod. Naopak pozitivní zpětná vazba je akce, kterou chceme, aby uživatel u reklamy provedl - lajkování, komentování, sdílení či proklik na webovou stránku.
V českých účtech jsme tuto metriku zatím ještě neviděli, ale Facebook by ji měl postupně rolovat do všech účtů.
Zdroj: Facebook for business
Chyběli jste na Marketing Festivalu? Nezoufejte! V tomto článku jsem si pro vás připravila podrobnější výtah z přednášky od Martin Roettgerdinga na téma "posuňte své reklamy s produktovými informacemi na vyšší level".
Google včera na svém blogu vydal zprávu, že během několika málo týdnů uvolní dynamický remarketing pro všechny inzerenty ze všech oborů.
Využívat ho tak budou moci hotely, pojišťovny, letecké společnosti, cestovní kanceláře, realitní servery a mnoho dalších. Možnosti propagace budou obrovské. Reklamy, které vám budou ukazovat speciální nabídku na letenky na let, který jste si před několika dny prohlíželi, nabídky zájezdů na období, kdy jste si chtěli rezervovat dovolenou, polední nabídku vaší oblíbené restaurace a mnohem více. Strategiím se už meze nekladou.
Dnes Sklik na svém blogu oznámil, že spouští plánované rozšíření o Sklik Odkazy nebo-li podstránky v inzerátech na TOP pozicích.
Všichni inzerenti tak budou moci ke svým kampaním a sestavám přidat nově odkazy, které mají stejnou funkci jako rozšíření o odkazy na podstránky v Google AdWords.
Sklik nám tak slibuje, že odkazy by nám měly:
Já bych ještě přidala, že nám tak umožní odlišit své inzeráty od ostatních konkurentů.
Jestli nám odkazy opravdu přinesou daný efekt, se dá zatím jen spekulovat, ale statistiky prokliků na odkazy si můžete analyzovat sami přímo přes záložku Statistiky.
Nové rozšíření bude ze začátku zobrazováno jen zlomku hledajících uživatelů, cca 10 %. Můžeme ze začátku očekávat i drobné změny vzhledu nového rozšíření podle toho, jak bude Sklik vyhodnocovat odezvy uživatelů na tuto změnu. Předpokládaný termín nasazení Sklik Odkazů do 100 % výsledků je v září tohoto roku.
Mě osobně se nová rozšíření velmi zamlouvají a kvituji tuto změnu s povděkem.
Zdroj: Sklik.cz Blog
Už vás omrzely klasické formáty grafických reklam, které vám neumožňují projevit více svou kreativitu? Používáte video reklamy In-stream, In-Display a další možné In a už nevíte, jak dál svoje brandové reklamy oživit? Spojte tyto dva prvky dohromady a vytěžte z obojího maximum.
Společnost Parfemland, s.r.o. je internetovou parfumerií, pro kterou spravujeme od ledna roku 2012 reklamní kampaně v systémech Google AdWords a Sklik. Vzhledem k tomu, že hlavní sezónou daného klienta je období vánoc, zaměřili jsme svou pozornost hlavně sem. Po analýze výkonu roku 2012 jsme zjistili, že většina tržeb a objemu prodeje byla v období před vánoci tvořena převážně z brandových kampaní ve vyhledávání. Pro rok 2013 jsme se tedy rozhodli navýšit prodej před vánoci také z nebrandových kampaní při přiměřeném navýšení nákladů a nespoléhat se pouze na věrnost zákazníků. Konkrétní výsledky naleznete v případové studii.
Už nějakou dobu se na internetu polemizovalo o tom, že se Google chystá znepřístupnit v Google Analytics data o vyhledávacích dotazech z placených prokliků AdWords. Včera, 9. dubna, to Paul Feng, Product Management Director pro AdWords, potvrdil na oficiálním blogu.
"Today, we are extending our efforts to keep search secure by removing the query from the referer on ad clicks originating from SSL searches on Google.com." Paul Feng
Postupem času se v Google Analytics budeme s "Not Provided" setkávat častěji než bychom si asi přáli. K přehledu vyhledávácích dotazů bychom ale stále měli mít přístup z Google AdWords.
O rozšíření Google Analytics na Universal Analytics jsme vás informovali už v říjnu 2012. Od té doby byly Universal Analytics v beta verzi, která neumožňovala využívat veškeré existující funkce, které známe z klasických Google Analytics. Chyběla nám možnost využívat remarketing nebo zjišťovat demografické údaje o uživatelích či jejich přehled zájmů.
Včera 2. dubna 2014 byl oficiálně ukončen beta test Universal Analytics a každý je nyní může využívat na 100 % se všemi dostupnými funkcemi, na které jsme zvyklí z klasických Analytics.
Rovněž bylo také zprovozněno tzv. User ID, které zajišťuje párování uživatele napříč různými zařízeními. Což nám umožňuje snáze sledovat jednoho uživatele. Doposud se unikátní uživatel započítal pokaždé, když uživatel vstoupil z jiného zařízení. Při implementaci User ID, můžete uživatele označit jedinečným identifikátorem a systém si pak k němu spáruje veškerá dostupná data a je mu jedno z jakého zařízení k vám uživatel přišel.
Je vám český trh malý a přemýšlíte, že svojí činnost rozšíříte i na trhy zahraniční? Tak nezapomeňte pro svůj start využít i online kanály. A že nevíte, jak na to? Shrnuli jsme vše důležité z konference Think Export, která přinesla spousty zajímavých informací o tom, jak využít online k internacionalizaci vašeho produktu či služby.
Víte, jak v Google Analytics sledovat počty spuštěných videí, počty stažených souborů, prokliky na interní bannery či to, zda vám nenarůstá počet navštívených chybových stránek 404? Pokud vaše odpověď zněla, že nevíte, pak je daný článek určený právě pro vás. Google Analytics totiž nabízí mnoho možností, jak zjistit o návštěvnících více zajímavých informací, ale bohužel se o nich příliš nemluví. Pokusím se to tedy napravit, tak s chutí do čtení.
Sklik směle dál pokračuje v rozšiřování svých novinek. Další v pořadí je možnost nastavit si pro kampaně sdílené rozpočty.
Možnost vytvořit sdílený rozpočet naleznete v Skliku pod záložkou Nástroje. Pokud jej budete chtít následně použít přímo pro určité vybrané kampaně, stačí v nastavení vybrané kampaně u denního rozpočtu vybrat vámi vytvořený sdílený rozpočet, uložit úpravy a je to!
V únoru roku 2011 jsme vás v článku Sponsored Stories na Facebooku - konečně i v České republice informovali o spuštění nového formátu komerčního sdělení, tzv. Sponsored Stories. A dnes, téměř po 3 letech, Facebook vydal oficiální oznámení, že k 9. dubnu 2014 jejich provoz ukončuje. Facebook chce nově u všech reklam podporovat sociální kontext a tak by se stávající reklamy Sponsored Story staly nadbytečné.
Z vyjádření Facebooku z června roku 2013 je jasné, že se nejedná o jejich definitivní konec, ale pouze budou jejich výhody přeneseny do všech reklam:
„Include the best of sponsored stories in all ads. In the future, for example, when you create a Page post photo ad, we will automatically add social context to boost performance and eliminate the extra step of creating sponsored stories.“ (Fidji Simo, 6. června 2013)
Např. formát Sponsored story page like bude transformován do nové podoby s názvem Page Like reklamy. Zda zůstane vzhled i formát stejný, se dá zatím jen spekulovat.
Zdroj: Developers.facebook.com
Mnoho přednášejících se na Marketing Festivalu 2013 v Brně dotklo ve své přednášce tématu person a toho, jak je důležité pochopit chování svých návštěvníků, zákazníků. Většina z vás si možná řekne, že se jedná o otřepanou frázi. Každý přeci ví, kdo je jeho návštěvník nebo zákazník. Přesto se však tohoto tématu dotkl téměř každý přednášející a my si ho nyní připomeneme.
Ve dnech 22 – 23. 11. 2013 se v Janáčkově divadle v Brně sešlo přes tisíc diváků na Marketing Festivalu 2013. Celý program byl nabitý řadou zahraničních řečníků a zajímavých přednášek, které byly navíc doplněny o praktické workshopy. Ve dvou dnech jsme se tak měli možnost dozvědět, jaké jsou nyní trendy v internetovém marketingu a na co se připravit v roce 2014.
Reklamní systém Sklik nám nově umožňuje vybrat si v cílení ve vyhledávání na Seznam.cz i konkrétní platformy, na které chceme cílit. Navíc nám Sklik také umožňuje experimentovat s cílením na novou podobu vyhledávání. Můžete ji z cílení zcela odebrat, nebo cílit jen na mobilní verzi nového vyhledávání či všechny dostupné platformy včetně tabletů.
Je to určitě skvělá změna, která nám přinese další možnosti lepší optimalizace kampaní a to se musí ocenit.
Google testuje nové označování PPC reklam ve vyhledávání pomocí žlutých reklamních štítků s označením Reklama. Zatím jej můžete postřehnout pouze u malého počtu reklam, ale je možné, že Google tuto formu označení bude rozšiřovat.
Zde je obrázek z nového formátu označování Google AdWords reklam ve vyhledávání na počítačích:
Jaký dopad by nové označení reklam mělo na výkonnost PPC kampaní ve vyhledávání, se dá zatím jen spekulovat. Co myslíte vy? Může to mít pozitivní, nebo spíš negativní vliv na výkon reklamních kampaní v Google AdWords?
Do dneška se pořadí reklam ve výsledcích vyhledávání Google vypočítávalo na základně maximální ceny za proklik a skóre kvality. Od dneška do hry vstupuje ještě třetí faktor – očekáváný přínos rozšíření reklam a dalších formátů reklamy.
Pokud tedy budou mít dvě reklamy, které si navzájem konkurují, stejnou nabídku a totožné skóre kvality, zobrazí se reklama s lepším očekávaným účinkem rozšíření na vyšší pozici než druhá reklama a za nižší cenu.
Při odhadování očekávaného vlivu rozšíření a formátů reklamy Google zohledňuje faktory, jako je relevance, míra prokliku a umístění formátů či rozšíření na stránce s výsledky vyhledávání.
Tato aktualizace se zatím týká pouze reklam ve vyhledávací síti, které se zobrazují ve vyhledávání Google. Více o novém hodnocení reklam na oficiálních stránkách Nápovědy Google AdWords.
Před několika dny jsem vám ve své bleskovce Sledování konverzí v účtu MCC slíbila článek o tom, jak měření konverzí napříč účty nastavit, kdy bude vhodné jej využít, a jaké výhody vám to přinese. Můžete se tedy pustit do čtení.
Spravujete více účtů v Google AdWords? Pak pro vás Google přichází s novinkou v podobě měření konverzí napříč účty přímo v klientském centru. Mělo by to usnadnit implementaci konverzní značky a přehledy by navíc měly poskytovat i informace o asistovaných konverzích jednotlivých účtů.
Konverze bude možné počítat ve všech účtech pomocí jediné konverzní značky. Pokud se ale pro tuto možnost rozhodnete, nebudete již moc využívat měření konverzí pouze pro jeden konkrétní účet. Nebude tedy možné zároveň používat měření konverze napříč účty a pro konkrétní účet.
Google navíc slibuje, že během několika následujících měsíců uvede více nových funkcí, které nám poskytnou přesnější informace o konverzích, cestě zákazníka k nákupu a o návratnosti investic do reklamy.
Pokud vás o tomto tématu zajímá více, přečtěte si můj článek, ve kterém se dozvíte, jak měření konverzí napříč účty nastavit, a kdy bude vhodné toto nastavení využít.
Také jste si už určitě všimli, že místo přehledu Zdroje návštěvnosti je nyní přehled Akvizice a místo přehledu Obsah máme přehled Chování a pokud ne, tak teď už to víte. Tato změna ale neskončila pouze u změny názvů přehledů.
U Akvizice byly přidány dva nové výběry dat: Přehled a Kanály. Ty nám nově nabízejí seskupení dat podle jednotlivých výchozích kanálů – placené a neplacené vyhledávání, přímý zdroj, odkazující stránky a sociální sítě. Navíc je nově tabulka rozdělená do tří bloků na:
Každý blok má své odpovídající metriky, např. u akvizice nalezneme počet návštěv, procento nových návštěv a počet nových návštěv. U konverzí nově například vidíme celkový počet splněných cílů. Nebude proto již nutné vytvářet vlastní přehledy či si počet cílů pro jednotlivé zdroje počítat z konverzního poměru.
Pro rychlou analýzu dat bude jistě užitečný i přehled akvizic, který vám na orientačním grafu okamžitě ukáže, jak je který kanál (popř. zdroj, médium) úspěšný.
Již od druhé poloviny září se můžeme těšit na novou RTB platformu CPEx (Czech Publisher Exchange) založenou na technologii Rubicon, kterou zakládá pět předních českých vydavatelství:
Nová platforma by měla přinést kvalitnější plochy, oslovit měsíčně až 70 % uživatelů českého internetu a získat na stovky milionů impresí měsíčně.
Zda daná platforma opravdu posune trh s RTB dopředu ukáže až čas.
Také vám chyběla po přechodu na nový vzhled Skliku záložka Spravované účty v hlavním navigačním menu? Již ji máme zpět. Tentokrát ji ale nalezneme v pravém horním rozbalovacím menu.
Tato drobná úprava rozhraní nám určitě opět pomůže zjednodušit a zrychlit navigaci mezi spravovanými účty. Určitě se těšíme na další takovéto menší úpravy Skliku, které ve výsledku mohou uspořit i hodiny času. Jejich přehled naleznete na Sklik blogu.
Zdroj: Blog Sklik
To, že se uživatelé používající mobilní telefony chovají odlišně od uživatelů využívajících stolní zařízení, je už známý fakt. S touto informací pracují zajisté všichni, kdo používají systémy AdWords či Sklik. Používáte ale možnost cílení na zařízení i u facebokové PPC reklamy? Pokud ne, v mém článku se dozvíte, proč ji používat a jak dané cílení nastavit.
Také jste si vždycky přáli vědět, jaké asi vyhledávací dotazy spustily ve vyhledávači Seznam vaší reklamu? Naše přání se konečně vyplnilo!
Seznam spustil v systému Sklik přehled dotazů spouštějících vaše reklamy. Zatím tedy jen jako beta verzi, ale už to určitě mnohým inzerentům pomůže poodhalit tajemství, jaké vyhledávací dotazy spouštěly jejich reklamy. Teď se bude mnohem lépe pracovat s vylučujícími klíčovými slovy a rozřazováním slov do reklamních sestav.
Seznam dotazů si můžete prohlédnout buď na úrovni celé reklamní sestavy, nebo na úrovni jednotlivých klíčových slov. Což přináší obrovskou výhodu, neboť budete přesně vědět, že dané klíčové slovo „XYZ“ ve frázové shodě spustilo reklamu, když uživatel zadal do vyhledávače dotaz „ABCD“.