Posuňte Google Nákupy na vyšší level via @bloomarty

Digichef

Chyběli jste na Marketing Festivalu? Nezoufejte! V tomto článku jsem si pro vás připravila podrobnější výtah z přednášky od Martin Roettgerdinga na téma "posuňte své reklamy s produktovými informacemi na vyšší level".

Na Marketing Festivalu zaznělo hodně inspirujících poznatků. Jedním z nich, které ocení především všichni, kteří spravují PPC reklamy v Google AdWords pro e-shopy, byla právě přednáška o tom, jak efektivněji spravovat produktové reklamy.

Myslím, že dnes není v Čechách PPC specialista, který by alespoň jednou neslyšel o termínu Google Nákupy, nebo jinak reklamy s produktovými informacemi. Tento typ reklam je u nás již delší dobu, ale je možné, že patříte mezi ty, kteří ještě neměli příležitost tento typ kampaně nastavovat a spravovat, anebo mezi ty, kteří nevyužívají jejich potenciál naplno, to znamená, reklamy jen založí a spustí. Což je ale škoda! Aby byly Google Nákupy přínosné i pro Vás, je určitě dobré znát následující doporučení od Martina Roettgerdinga (@bloomarty).

image

Výsledky v Nákupech Google

Základní optimalizaci, kterou u kampaní Google Nákupů můžete provádět, zachycuje následující obrázek. Jedná se o:

  • optimalizaci data feedu,
  • přidání vylučujících klíčových slov,
  • změnou bidovací strategie.

image

Diagram optimalizace kampaní s produktovými informacemi

Optimalizaci data feedu se v tomto článku věnovat nebudu, hodně informací naleznete přímo v nápovědě Google Merchant Centra.

Přidávání vylučujících klíčových slov

Co se týče přidávání vylučujících klíčových slov, tak klasicky, jako u běžných kampaní, je nutné vylučovat nevhodné výrazy, na které se vaše reklamy zobrazily. Jelikož se reklamy s produktovými informacemi zobrazují víceméně automaticky, protože manuálně nezadáváte klíčová slova, nemáte tak plně pod kontrolou, na jaká slova se reklamy zobrazují. Práce s vylučujícími slovy je proto velmi důležitá.

Abyste mohli odhalit nevhodné výrazy, potřebujete nejprve zjistit, na jaké dotazy se vaše reklamy zobrazily. To provedete jednoduše přes záložku Dimenze, kde stačí vybrat možnost vyhledávácí dotazy. Jakmile máte seznam vyhledávácích dotazů, nic vám nebrání vytvořit seznam vylučujících slov. Ty pak přidáte do kampaně pod záložkou Klíčová slova.

image

Zobrazení vyhledávácích dotazů u kampaní typu Nákupy

Změna bidovací strategie

Jak pracovat s vylučujícími slovy už víte, další důležitou částí je zvolit vhodnou bidovací strategii. Když se podíváte na následující graf, co vám říká? Že obecná slova vás stojí za klik více, než vám přinesou tržeb. Proč tedy na ně bidovat zbytečně vysoko? Bylo by přeci lepší na obecné výrazy nastavit nižší cenu, segmentovat svojí strategii.

image

Google Nákupy v řeči čísel

V ideálním případě, byste chtěli bidovat na obecná slova nejméně, na slova s brandovým výrazem více a na konkrétně definovaný produkt nejvíce, aby se vaše reklama zobrazila s největší pravděpodobností.

  • myčka na nádobí -> 10 Kč
  • myčka na nádobí bosch -> 15 Kč
  • myčka na nádobí bosch SMS 53L18 -> 20 Kč

Proč ale přemýšlet jen tak, že to jde pouze v ideálním případě, když v Google AdWords můžete své kampaně tímto způsobem nastavit hned? Jak tedy postupovat?

Vytvořte si 3 stejné kampaně s produktovými reklamami, které si pojmenujte odlišně. Lišit se postupně bude i jejich nastavení. Vaším cílem je, abyste mohli různě bidovat na obecné výrazy, výrazy obsahující brandová slova a konkrétně definované produkty. Samozřejmě vaše strategie může být různá a následující postup určitě můžete využít i jinak.

Začneme nejprve s kampaní s konkrétními produkty

Reklamy v této kampani by se měly spouštět pouze v případě, že uživatel vyhledává konkrétní názvy vašich produktů (obvykle více slovné). U kampaně stačí nastavit pouze v sekci nastavení kampaně (pokročilé), Prioritu kampaně na Nízká.

image

Kampaně s konkrétními produkty

Nastavení priorit vám právě přijde vhod, pokud máte více kampaní inzerujících stejný produkt. Pomocí úrovní priority určíte, která kampaň (a související nabídka) se při zobrazení reklam na tento produkt použije.

Kampaně s brandovými výrazy

Tyto reklamy by se měly zobrazovat v případě, že vyhledávácí dotaz obsahuje brand, ale už ne ve spojitosti s konkrétním popisem, např. myčky na nádobí Bosch, ale nikoliv myčka na nádobí bosch SMS 53L18. U této kampaně bude nutné nastavit její Prioritu na Střední.

Další krokem, který je nutné udělat, je vyloučit klíčová slova identifikující detail produktu. Tento seznam můžete vytvořit ručně, nebo manuálně z vašeho data feedu.

image

Kampaně s brandovými výrazy

Obecné kampaně

Do této kampaně by měly spadnout všechny obecné výrazy, které uživatelé hledají a které v názvu nemají brandový výraz anebo nepopisují konkrétní produkt. Bude proto nutné nastavit Prioritu kampaně na Vysoká a přidat brandová vylučující slova + seznam produktových slov, které už jste použili, i kampaně s brandovými výrazy.

image

Obecné kampaně

Možná vás napadá, proč nastavujeme prioritu právě u této kampaně na vysokou, je to z toho důvodu, že v případě, že se vyskytne výraz, který by mohl být zobrazen všemi třemi kampaněmi (nebo třeba jen dvěma), pak budeme zřejmě chtít, aby se zobrazil pod kampaní obecnou, protože ta nabízí nejnižší cenu za bid a máme tak pod kontrolou, kolik platíme za neznámé výrazy.

Tímto postupem získáte strukturu, kde máte plně pod kontrolou, na jaké výrazy a za jakou cenu se vaše reklamy zobrazují a můžete ji i maximálně ovládat. Výslednou strukturu pak zachycuje následující obrázek.

image

Struktura kampaně Google Nákupy dle vlastní bidovací strategie

Tímto víte úplně vše a můžete se plně vrhnout do zkoušení, optimalizování a úprav. Před Vánoci se to určitě hodí! Pokud máte i vy nějaké tipy, jak reklamy s produktovými informacemi vylepšit, podělte o ně s námi v komentářích.

P.S. Přikládám i odkaz na prezentaci.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

6. listopadu 2014

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. pitrx | 21. listopadu 2018

    "Tímto víte úplně vše" - opravdu?