Také rádi experimentujete?

Digichef

AdWords se neustále vyvíjí a držet krok s každou změnou není jednoduché. AdWords Campaign Experiments jsou tady už nějaký ten pátek, ale jejich pravidelné užívání pořád není standardem. AdWords tým se poslední dobou snaží experimenty více propagovat a já se přidám. Provedu vás jejich nastavením a uvedu pár ověřených příkladů. Třeba najdete vhodný experiment pro vaši kampaň. A česky :-).

Trocha teorie

Experimenty AdWords vám umožní jednoduchý A/B test mnoha nastavení, od ceny za proklik přes testování různé dopadové stránky až po testování nových klíčových slov (u kterých si nejste jistí, jestli je přidat) a možností shody klíčových slov. Rychle si tak můžete ověřit efektivitu různých optimalizací.

Abyste mohli začít, musíte nejdříve povolit experimentování v nastavení kampaně. Pak přidělíte jednotlivým položkám kampaně (klíčovým slovům, sestavám, …) označení, jestli patří do experimentu nebo do takzvané kontrolní skupiny, případně do obou.

image

Dostaňte své experimenty pod kontrolu, říká nám Google.

Experiment funguje na jednoduchém principu. Při prvním zobrazení reklamy se ve vašem prohlížeči uloží cookie, která obsahuje informaci, jestli se vám zobrazila reklama z experimentu nebo z kontrolní skupiny. Při každém dalším hledání uvidíte inzeráty pouze z té skupiny, která vám byla zobrazena jako první a samozřejmě inzeráty, které jsou přiděleny obou skupinám.

Trocha praxe

Pokud chcete spustit experiment, webové rozhraní AdWords je zatím jedinou možností. Ve vašem účtu si vyberte kampaň, ve které chcete experiment spustit a na kartě nastavení přejděte na úplně poslední možnost, "Experimentujte". Po rozkliknutí stačí kliknout na "Zadejte nastavení experimentu". Pak si zvolíte název, poměr testovací a experimentální skupiny a časové období.

image

V nastavení kampaně povolte experimentování.

Poměr testovací skupiny a experimentu znamená, jakému procentu uživatelů se budou zobrazovat inzeráty z těchto skupin. Pokud třeba máte omezený rozpočet a chystáte se na experiment, u kterého hrozí zvýšení nákladů, může stát za to zobrazovat ho pouze 10% uživatelům, zatím co ostatních 90% nebude experimentem ovlivněno.

Při nastavování časové období také zvažte, jaké množství zobrazení vaše reklamy dostávají. Obecně platí, čím víc dat, tím kvalitnější zhodnocení výsledků a kvalifikovanější rozhodnutí. Pokud nemáte provoz v stovkách tisiců zobrazení za týden, nemá testovací období dlouhé týden nebo dva smysl.

Reklamní sestavy, inzeráty a klíčová slova můžete přidělit experimentu či kontrolní skupině, nebo oběma. To uděláte stejně, jako kdybyste třeba reklamní sestavu chtěli pozastavit. Místo možností aktivní a pozastavená uvidíte zmiňované přidělení.

Sestavu zvolenou pro testování pak zduplikujete. Na jednom duplikátu nastavíte novou cenu za proklik a přidělíte ji pouze pro experiment. Druhý duplikát pak necháte v kontrolní skupině, abyste měli experiment s čím porovnat. Můžete ale třeba pouze přidat novou sestavu, kterou nastavíte pro experiment a zbytek necháte zobrazovat experimentu i kontrolní skupině. Takto srovnáte výkon kampaně s touto a bez této sestavy.

image

Přidání sestav do experimentu je skutečně jednoduché.

V takovém případě vyhodnotíte experiment jednoduše tak, že se podíváte na statistiky sestav v AdWords nebo Google Analytics. Co ale když uděláte komplexnější experiment a potřebujete se rychle podívat na kampaň jako celek? Tady přichází na scénu často přehlížené tlačítko "Segment", pod kterým zvolíte možnost "Experimentujte". Uvidíte všechny metriky samostatně pro obě skupiny.

image

Rychlé vyhodnocování AdWords experimentu.

Na obrázku jste si možná všimli malých šipek u čísel pro experiment. Ty se nám snaží zjednodušit vyhodnocování. Pokud má experiment velký dopad na výsledky, neuvidíte společně šipku nahoru a dolů, ale výraznější indikaci, jak se metrika oproti kontrolní skupině posunula nahoru nebo dolů.

Když už uběhlo dostatečné období pro sběr dat, experiment můžete v nastavení kampaně ukončit a buď přijmout změny, udělané v rámci experimentu, nebo experiment odstranit. Pozor ale, když zvolíte možnost pro přijmutí změn v experimentu, všechny položky, které byly nastaveny pouze pro kontrolu, budou pozastaveny. Pokud se rozhodnete změny nepřijmout, budou naopak položky označené pouze pro experiment odstraněny.

Bohužel není možné aplikovat experiment na úrovní nastavení kampaně, takže třeba manuální CPC oproti CPA nebo časový rozvrh zobrazování otestovat nelze. Do experimentu můžete zařadit klíčová slova, inzeráty a reklamní sestavy, celou kampaň ale ne. Odpadá tak i varianta zduplikovat stávající kampaň, změnit nastavení a udělat experiment. Další slabou stránkou je nemožnost víc než jednoho experimentu v jedné kampani.

Co dodat závěrem?

Jak jste se sami mohli přesvědčit, používat AdWords experiment není vůbec těžké. Silná stránka PPC reklamy je možnost rychle vykonávat změny. Ne každá změna, která se ze začátku jeví jako dobrý nápad, bude prospěšná. Experimenty nám pomáhají rychle odhalit a zhodnotit špatná rozhodnutí. Už se nemusíme dohadovat, co na lidi platí, ale prostě to vyzkoušíme. Snad se v budoucnu dočkáme dalšího rozšíření této funkce. Jakou máte zkušenost s AdWords Campaign Experiments vy?

  • Celkový průměr hodnocení: 3.33 z 5
  • 3.33
  • 3.33
  • 3.33
  • 3.33
  • 3.33

28. června 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Martin F. | 6. října 2011

    Dobrý den,

    Váš článek je sice poměrně zajímavý, ale bohužel není příliš srozumitelný. Přiznám se, že jsem ho musel přečíst dvakrát; připadá mi, že tam různě motáte kontrolu a experiment.

    No, ale možná je to jen můj názor :-)

    Chtěl bych se vás ale zeptat na jednu věc: dejme tomu, že budu chtít v jedné sestavě otestovat 4 verze inzerátů. Vždy 2 a 2 inzeráty - tedy obě dvojice se budou od sebe výrazně lišit ale samotné texty ve dvojici si budou velmi podobné.

    Jde to udělat tak, aby se oba texty z každé dvojice vzájemně otestovaly, ale v jediném experimentu za jedno časové období (a přitom si nekonkurovaly texty z odlišné dvojice)? Nechce se mi totiž čekat měsíc na výsledek jednoho experimentu a pak čekat na ten druhý.

    Předem děkuji za odpověď.

  2. Michal Chamilla | 6. října 2011

    Dobrý den Martine,

    ďakujem za komentár. Ďalší článok sa pokúsim spísať zrozumiteľnejšie, ale som rád, že ste sa nenechali odradiť a prečítali si ho dokonca dvakrát :)

    Teraz k Vašej otázke (dúfam, že som ju pochopil správne):

    V takejto situácii by som zduplikoval reklamné zostavy s testovanými textami, do každého duplikátu dal jednu dvojicu, zobrazovanie nastavil pre jednu na experiment a druhú na kontrolu a nastavil štandardnú metódu zobrazovania textov.

    Experiment zabezpečí, že si dvojice nebudú konkurovať, štandardná metóda zas zabezpečí, že obe varianty dosiahnu zhruba rovnaký počet zobrazení. Nie je to ideálne riešenie ale relevantné dáta získate.

    Doporučujem si ich odsledovať aj v Google Analytics. Tam doporučujem ale porovnávať len segment "Nový návštevníci", aby ste vedeli posúdiť, ktorá reklama viac zaujala predtým, ako užívateľ vôbec videl inú Vašu reklamu.

    Verím, že som Vám pomohol :)

    S prianím pekného dňa,
    Michal Chamilla