Ohlédnutí za SEO restart 2014

Digichef

V pondělí, 16. června, jsem navštívil druhý ročník konference SEOrestart, která se konala na půdě ČVUT. Jaké mám z konference dojmy? Co jsem si odnesl? Vše se pokusím shrnout v tomto článku.

Konference se skládala ze čtyř bloků po dvou přednášejících. Na začátek musím říci, že jména řečníků byla mnohdy velmi zvučná, takže jsem samozřejmě vyrazil na konferenci s velkým očekáváním.

image

Začátek konference

Marek Prokop – Keynote

Výkop míče provedl tentokrát Marek Prokop. Podobně jako v minulém roce, ačkoli měl tentokrát prezentaci jako poslední, i nyní shrnul prezentace, které nás ten den čekaly. Kupodivu se mu to i docela trefně povedlo. Že by krišťálová koule? Nota se nesla spíše v humorné lince, což byl příjemný začátek.

Kontrolní otázka: Marek dělá SEO pro stroje, nebo pro lidi? No přece pro klienta.

Hodnocení: 75 %

Vladímír Saur - SEOvěštby: předpověď výsledků bez křišťálové koule

To Vláďa Saur křišťálovou kouli nepotřebuje. Osvětlil nám, jak lze predikovat výsledky optimalizace webu pro vyhledávače. Bez analýzy klíčových slov se nehneme, to je jasný. Základem je hledanost, míra prokliku v SERPu a konverzní poměr na webu. Vzorečky si pak dokáže poskládat každý sám:

Návštěvnost webu = Hledanost klíčových slov x CTR
Počet konverzí = Hledanost x CTR x Konverzní poměr

Ale s čím pracovat? Vláďa posbíral výsledky několika výzkumů a případových studií, ze kterých nakonec udělal průměrné hodnoty.

Průměrné CTR na 1. stránce = 15 %.
Průměrný konverzní poměr webu 1-2 %.

Lze být ale se všemi klíčovými slovy v SERPu na první straně? Lze udělat vyčerpávající analýzu klíčových slov, která bude zahrovat opravdu všechna hledaná klíčová slova? Asi ne. Ale určitě je to nejlepší postup, který můžeme v predikci výsledků aplikovat. Nakonec vše ukázal na internetovém obchodu Sportobchod.cz.

A nebo to byl tento vzorec?

image

Jakoby vzoreček na výpočet výsledků SEO

Hodnocení: 70 %

Romana Velflová - SEO analytika, not provided

Romana Velflová zabrousila do analytiky. Osvětlila, co zkoumáme při vyhodnocení výsledků ze SEO. Prezentace byla připravena určitě dobře, jen to chtělo v větší drive v samotné přednášce.

Hodnocení: 60 %

Martin Šimko - Proč potřebujete být v Google Knowledge Graphu aneb entitní SEO

Jedna z mála prezentací, která se mi opravdu líbila. Byla velmi praktická a měla šmrnc, což bylo super. Martin povídal o entitním SEO, což je zjednodušeně soubor technik, které vedou k tomu, že vás (například osobu nebo organizaci) Google bude považovat za entitu. Pamatujete na aktualizaci algoritmu Googlu Hummingbird a knowledge graph? Tak to je přesně to, o čem Martin mluvil. Martin vlastně ukázal, jak dosáhnout toho, aby Google o nás zobrazoval určité informace přímo v SERPu. Za mě velmi zdařilá přednáška.

Hodnocení: 90 %

Jan Tichý - Bulvární SEO

Opět jedna z lepších prezentací. Cela přednáška se motala okolo, dle Honzy, lehce odlehčeného bulvárního serveru Extra.cz. Šefredaktor tohoto portálu je Pavel Novotný, což je také dle Honzy Tichého nejlepší linkbuilder v České republice. A ani o tom neví. Jak je to možné? Dokáže na sebe upoutat. Dokáže vyvolat rozruch. To jsou nejdůležitější vlastnosti v linkbuildingu, tedy alepoň pro bulvár.

On-page faktory umí optimalizovat každý. To, kde se vyhrává, je linkbuilding. A co kvalitní obsah? Určitě. Ale hlavně být u všeho první. Lidé si vás s tou událostí spojí.

"Kdy jste dali naposledy lidem důvod o vás mluvit?" Honza T.

Hodnocení: 90 %

Filip Podstavec - Broken linkbuilding od B do G

Asi nejlepší přednášku měl Filip Podstavec. Přednáška byla velmi praktická a z mého pohledu přínosná i pro pokročilejšího SEO veterána. Broken linkbuilding je založený na chybách. Internet je plný hypertextových odkazů. Dokážete si představit, jaké množství jich směřuje na již neexistující stránku? Filip vysvětlil, jak těchto chyb využít. Umístit podobný obsah na svém webu a nabídnout jej správci webu jako alternativu k již neexistujícímu obsahu, na který jeho web odkazuje.

A nezůstal pouze u PowerPointové prezentace. Druhá část přednášky byla spíše workshop. Ukázal konkrétní postup, jak tyto stránky s chybnými odkazy vyhledat a dokonce i jak oslovit správce takového webu. Ukazal i konkrétní příklady své práce, kdy se mu podařilo takto získat cené zpětné odkazy do svého odkazového profilu.

Hodnocení: 95 %

Tomáš Vyskočil - SEO nářez – historky z podsvětí

Na přednášku jsem se velmi těšil. Tomáš ji také nenechal náhodě a udělal menší promo upoutávku. Obecně Tomáš neřekl nic světoborného, nicméně myslím, že pro spoustu zůčastněných mohla být velmi inspirativní. I maličkosti jako termíny, porozumění potřebám klienta mohou přinášet výhry a odvracet prohry. Tomáš vše vysvětloval na konkrétních situacích ze života agentury. To je to, kdy si uvědomíte, že se měníte z konzultanta (ten, co mluví) na opravdového specialistu v oboru (ten, co ví, co dělá a taky koná).

Hodnocení: 80 %

Martin Kůra - Lze v ČR dělat SEO pro zahraničí?

Jako poslední vystoupil Martin Kůra. Martin mluvil o optimalizaci webu v zahraničí. Bez znalosti trhu, jazyka, kterým se zde mluví (na úrovní rodilého mluvčí), potřeb a chování uživatelů na tomto trhu bychom se do toho rozhodně pouštět neměli.

Přednáška byla dost obecná, což byl asi záměr. Možná by bylo lepší se zaměřit na jeden určitý trh, říci jeho specifika a i nějaké konkrétní příklady. Ale o tom třeba příště. :) I tak hodnotím přednášku jako zdařilou a přínosnou.

Hodnocení: 75 %

Závěrem

Když to shrnu, myslím, že jsem se toho až tak moc nového nedozvěděl. Což je možná trochu škoda. Nicméně některé přednášky byly inspirativní a některé zase výborné pro uspořádání myšlenek. Co jsem si odnesl z konference, je to, že SEO se za poslední rok až tak nezměnilo. Stále kraluje content.

I přes všechno musím říci, že můj dojem z konference je výborný. Takže děkuji všem přednášejícím za uspořádání myšlenek, několik tipů a nových informací a jistou dávku zábavy. Organizace konference byla výborná, takže tímto bych poděkoval i Báře Heřmanské a Honzovi Tichému, kteří to zvládli na jedničku.

image

Matěj na konferenci SEOrestart 2014

image

image

image

image

image

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

19. června 2014

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Martin Kůra | 17. srpna 2014

    Ahoj Matěji, měl bys pro mě tip, na který trh bych se měl příště zaměřit? Hodně dělám SEO pro Německo a USA, ale i Polsko, Rusko, Čínu. Který trh myslíš, že by i ostatní ocenili?

  2. Matěj Velička | 18. srpna 2014

    Ahoj Martine, jako asi většina konzultantů, mám malé zkušenosti s optimalizací webů v anglickém jazyce. Na trhu USA bych se zaměřil na vyhledávače Yahoo a Bing, byť ten jejich podíl není tak výrazný. Pokud něco o Googlu, tak spíš vypíchnout to, co se od českého trhu liší. Německý trh, byť ten jazyk prakticky neznám a nemám s tím zkušenosti, bude také velmi zajímavý, protože spousta českých firem řeší business i tam. To jsou ale země kde Google má majoritní podíl. SEO pro Google většinou umíme. :) Co by mě ale hodně zajímalo, jsou právě země, kde má druhý vyhledávač větší podíl, než jen "pár procent". Tím myslím Rusko a Čína. A zejména specifika jednotlivých vyhledávačů. Už víme, že SEO pro Google a Seznam nemusí být vždy stejné. Jak je to jinde?